Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodinné centrum SKŘÍTEK

 

Naše organizace vznikla na jaře roku 1999. Jako cílovou sociální skupinu jsme si vybrali rodiny s dětmi, malé děti a děti do 15 let. Naše zaměření je i v názvu naší organizace, který od 17. 5. 2005 zní Společnost pro děti, rodinu a volný čas.

Za dobu existence naší organizace jsme připravili a realizovali řadu projektů s veřejnou podporou orgánů veřejné a státní správy. Naši činnost pro rodiče s dětmi realizujeme v herničkách: Ostrava - Hrabůvka, Štěpánkovice, Oldřišov, Bohuslavice, Bolatice, Bělá, Pražmo, Kobeřice a Dolní Benešov.  V Bělé jsme však svou činnost po krátké době pro malý zájem ukončili.

Hlavním úkolem Rodinných center je podpora zdravého psychomotorického vývoje dětí od 2 měsíců do 6 let a rozvoj sociálních kontaktů rodin s malými dětmi uvnitř rodiny i navenek. V programu Pro mne a mámu / tátu se jedná o pravidelné setkávání rodičů s dětmi podle věku dětí. Programy jsou zaměřeny na rozvoj osobnosti, psychomotorické dovednosti a návyky, rozumovou výchovu a adaptaci dítěte. Program je stylizován tak, že veškerá činnost rodiče a dítěte je řízena vyškolenou instruktorkou. Klademe důraz především na správnou manipulaci rodičů s dítětem a podporu vnímání. U starších dětí se zaměřujeme na spolupráci rodičů a dětí při všech aktivitách. Pro děti do jednoho roku trvají programy hodinu. Pro děti do 6 let hodinu a půl.

Mezi oblíbené aktivity patří Rodinné tábory. Probíhají v pronajaté chatě Staré sedlo na Ramzové. Těchto programů se zúčastňují rodiny s dětmi od 2měsíců věku. Programy spočívaly v kolektivním životě celé rodiny, popřípadě rodiče s dětmi po sedm dnů v horské chatě s bazénem. Dopoledne se střídaly programy skupinek s programem v bazénu. Odpoledne byla připravena zábava v okolí chaty a večer (po uspání dětí) přišly na řadu besedy a diskuse na různá témata nebo měli rodiče prostor na kreativní činnosti.

Nedílnou součástí letních prázdnin jsou Dětské tábory. V krásném prostředí rekreačního střediska v Městečku Trnávka u Svitav mohou děti pod vedením vedoucích a instruktorů strávit 14 dní naplněných spoustou her a výletů.

Podrobnější přehled o akcích Rodinných center si můžete přečíst na odkazech na jednotlivá centra a aktivity.